موسیقی درمانی

اهمیت موسیقی اصلاح ی در پزشکی

در مطالب قبل در رابطه با موسیقی تاثیرات آن بر روی آدم و همچنین استفاده از موسیقی در پزشکی حرف کردیم. در این مطلب قصد داریم برای شما به طور کامل موسیقی اصلاح ی اهمیت آن در پزشکی همین طور مسائل استفاده از آن را شرح دهیم.دانلود موزیک


موسیقی اصلاح ی چیست؟

اصوات موزیک به علت برخورداری از بار هیجانی عاطفی تاثیرات عمیقی بر روحیات شخصیت و پرورش عواطف آدم ی می گذارند و در تعدادی از شاخه های طب جایگزین مانند طب سوزنی هومئوپاتی آیورودا نقش عمده ای در اصلاح دارند.امروزه به علت نگرش علمی و روش مند به موسیقی در اصلاح امراض موسیقی اصلاح ی به عنوان رشته ای مستقل مورد توجه قرار گرفته در حکم روشی مکمل برای اصلاح های رایج پزشکی تعریف شده است که منظور از آن مصرف تجویز شده از تحریکات موسیقایی یا کار های آن برای کاهش ناتوانی بیماری و تغییر اکنون ت ناسازگار از طریق توانبخشی توقف و اصلاح علائم بیماری است که زیر نظر پرسنل روش دیده صورت می گیرد. در این رشته موسیقی به عنوان وسائل موسیقی اصلاح گر به عنوان فرد کارشناس در گاهی از مریضی ها شرایطی را (با توجه به شدت آن بیماری ) ایجاد می کنند که می تواند بیمار را در یک روند مثبت صعودی درجهت کاهش اضطراب ها ارتقا سلامت قرار دهد و این شرایط ممکن است متناسب با جنس و سن بیمار و شدت بیماری در امراض مختلف مفرق باشد.در مورد کارکرد موسیقی در پزشکی پژوهش های گوناگون معتبری صورت گرفته است که تعدادی از آن ها بر روی علائمی چون ضربان قلب، فشارخون، دردهای گوناگون، تنفس، واکنش های پوستی، هورمونهای آدرنالین، پرولاکتین، کورتیزول، امواج مغزی، کتکولامین ها، استروئیدها، الکترومیوگراف، عوارض جانبی داروها، مدت مصرف از داروها و مدت بستری بودن بسیاری مسائل دیگر متمرکز بوده است.

به طور کلی اهداف اصلاح ی این پژوهش های موسیقایی را می توان در هشت محور عمده خلاصه کرد :

۱. پیشگیری ، آموزش یادگیری

۲. کاهش دردهای گوناگون پزشکی دندان پزشکی

۳. کاهش تنش ها استرس های ناشی از جراحی صدمات بیماری ها

۴. توان بخشی بعد از جراحی آسیب ها تصادفات

۵. کاهش خستگی حاصل از تنوس های عضلانی (گرفتگی های عضلانی ) و کارکرد ماهیچه

۶. کاهش عوارض جانبی دارو ها

۷. کاهش مدت مصرف از دارو ها

۸. کاهش طول مدت اصلاح بستری بودن

علاوه بر تاثیرات اصلاح ی یادشده آهنگ می تواند برای ارتقا برخی از فاکتورهای رفتاری در افراد سالم اثر گذار واقع شود.مثلاٌ در صنعت از دوش موسیقی برای افزایش بازده تولید و آرامش روانی کارکنان استفاده می شود. تاثیرات انواع موسیقی بر فرایندهای حافظه یادگیری، دقت، ادراکات حسی، سیسـتم عصاب حرکتی و نمونه هایی از این مقوله اند. پژوهش های انجام شده در مورد حس آمیزی رابطه متقابل تاثیرات روحی برخی از نت ها و گامهای موسیقی را با رنگهای مختلف آشکار می سازد. مثلاٌ روان پزشکان رنگ قرمز را به گام دوماژور رنگ سبز مایل به آبی را به گام لاماژور نسبت داده اند.

موسیقی در زمینه شناخت و کمک به رفع مشکلات رفتاری کاربرد زیادی دارد و این تغییرات رفتاری خاصه در سن رشد کودکی حائز ارزش است. علت این اثر گذاری این است که هنر به طور کلی و در این جا موسیقی با توجه به بار عاطفی آن به عنوان نوعی وسیله تخلیه روانی به کار برده می شود کودکانی که دچار تنش و فشار روحی هستند با برون فکنی فشارها و هیجانات از طریق موسیقی ، به میزان مطلوب هیجان و آرامش دست می یابند. به استثنای مسائل ی که مشکل کودک ریشه جسمی یا ارگانیک (اندامی) دارد اثر موسیقی در رفتار کودک در مقایسه بابقیه شیوه های دیگر از عبارت دارو اصلاح ی خوب تر بوده بیش از هرروش دیگری در تعدیل رفتارهای کودک تاثیر گذار است چنانچه چه در مورد نقصهای ارگانیک نقش موسیقی را نباید از نظر دور داشت.با اهمیت ترین ویژگی ازتباطی آهنگ جنبه غیر کلامی آن است که می تواند در اصلاح ارزش مهم داشته باشد. موسیقی واسطه ارزشمند ی برای ایجاد رابطه مجدد با واقعیت در مورد افرادی است که از واقعیت و اجتماع بریده اند(بیماران اسکیزوفرنی). آهنگ ، نوعی محرک حس ی قوی تجربه ای چند حسی است : تحریک شنوایی از طریق اصواتی که شنیده می شوند تحریک لمسی از طریق ارتعاشاتی که قابل احساس هستند و نیز تحریک بینایی بوسیله اجرای زنده آن. مثلاٌ کسب موفق یت در کار های موسیقایی می تواند حس ارزش فردی را تقویت کند. به علاوه موسیقی به عنوان انتقال دهنده اطلاعات انتقال دهنده تقویت کننده ها و زمینه ای برای یادگیری و انعکاس مهارتها می تواند مورد مصرف قرار گیرد.

مهارت های لازم

تحلیل علمی هر پدیده در جهان منوط به معرفت اجزا عناصر تشکیل دهنده نسبتهای لازم نرمال در بین آنها نیز ارزیابی طرز قرار گرفتن هر یک از اجزا و نسبت روابط و وظایف آنها با یکدیگر است . در مبحث موسیقی اصلاح ی که دو جنبه موسیقایی و پزشکی درآن بیان است داشتن اطلاعاتی کامل برای درک و دریافت موسیقی روان شناسی موسیقی ، نظریه موسیقی ، تاریخ موزیک همین طور معرفت دقیق جوانب مختلف جسمی روحی آدم از دیدگاه علوم فیزیولوژی (کارکرد صحیح اجزای بدن) پاتولوژی (آسیب شناسی) برای «موسیقی اصلاح گر » الزامی است. علاقه و اشتیاق یه کار پذیرش مسئولیت پیشرفته از تعهد نسبت به این رشته احرتام ره حقوق اصلاح جویان داشتن روحیه تحقیق از خصوصیات ی با اهمیت یک «موسیقی اصلاح گر» است. پس او باید مهارت های تکنیکی و تفسیری پیشرفته را میزان افل در یک وسیله اجرای موسیقی بداند و در توسعه و گسترش روابط بین افراد از طریق کار های موسیقایی مهارت کامل داشته باشد. از طرفی چون ریشه و پایه تمام بحثهای روان شناسی به نوعی به مغز و اعصاب مربوط می شود و با توجه به این که فرایند درک موزیک در مغز آدم صورت می گیرد ضرورت بحث عصب شناختی پیرامون موسیقی آشکارتر می شود . موسیقی می تواند از طریق ایجاد تحریکاتی در بخش های مختلف سیسـتم عصبی به طور وسیع ی بر بسیاری از اعضا اعضا های آدم از نظر ادراکات حسی و کارکردهای عملی اثر گذار واقع شود باعث پویش جسم و روان آدم در حالت سلامت ی و مریضی گردد.

تکنیک ها روشهای موسیقی اصلاح ی

شنیدن موسیقی به طور غیر فعال / در اینآموزش بیش تر بیماران موسیقی دلخواه و گزینش ی خود را می شنوند در مسائل ی می توانند از هدفون استفاده کنند و اجازه دارند صوت ضبط را کنترل نوار را دستکاری کنند. کاهش درد اضطراب اضطراب ناشی از بیماری و مصرف کمتر از داروهای بی حسی و یا کاهش عواض جانبی داروها در نهایت کوتاه کردن مدت استفاده از دارو و بستری شدن از هدفهای عمده اصلاح ی در اینروش است. گزینش موسیقی مورد علاقه بیمار بر طبق تجربیات، روحیات، منش خلق و خوی وی اکثرا ٌ ٌ با برانگیخته شدن خاطراتی همراه خواهد بود که قبلاٌ تجربه شده تهییج این خاطرات خود سبب تحریکاتی هیجانی در سطح سیسـتم های آگاه و ناخود آگاه عصبی مغزی می شود پی آمدهای مختلف ی را بر جای خواهد گذاشت که باید بوسیله کارشناس این رشته یعنی «موزیک اصلاح گر» تا رسیدن به هدف نهایی پیگیری و کنترل شود و تداوم داشته باشد.

۲. همکاری فعال در کار های موسیقایی :

در اینروش بیماران برای همموسیقی ی های عضلانی تنفسی به انجام آزمایش ات مناسب ریتمیک می پردازند از موزیک برای حرکات بدنی، خواندن و نواختن مصرف می کنند. مثلاٌ سازهای بادی برای افزایش گنجایش ششها مورد مصرف قرار می گیرند. در اینروش از ریتم سبک موسیقی مناسب با نیازهای بیماران مصرف می شود. به عنوان مثال موزیک محرک مانند دیسکو برای حرکات قوی موزیک آرام مانند والس برای انجام حرکات روان سیال به کار می روند و در مسائل دیگر به آزمایش تمرکز بر روی عناصر و اجزای موسیقی از طریق شنیدن توصیه شده است. هدفهای عمده اصلاح ی که از این نحوه حاصل شده عبارتند از : کاهش درد همراه با حرکات ریتمیک، افزایش توانایی های حرکتی، ارتقا قدرت و مدت حرکت در نارسایی های عضلانی، افزایش گنجایش تنفسی نمونه های زیاد دیگر

۳. موسیقی مشاوره :

در اینراهنمای از موسیقی برای بحث و گفت و گو یاد آوری خاطرات بیماران به منظور افزایش مکالمه مثبت و رابطه نزدیک با یکدیگر استفاده شده است. ترغیب بیشتر بیماران به شروع گفت و گو بحثهای موسیقایی سخن گفتن پیرامون هر چیزی جز بیماری بر تحمل سازگاری بیماران با شرایط بیمارستانی می افزاید. هدف عمده اینشیوه کاهش اضطراب ها، استرس ها، ترسهای ناشی از و جراحی افزایش ارتباطات بین فردی ایجاد آرامش امیدواری در بیماران است.

۴. آهنگ و افزایش :

در اینروش عمدتاٌ از موزیک به عنوان محرکی تقویت کننده استفاده می شود با آن افراد مختلف به ویژه ٌ کودکان را به انجام آزمایش ات موزیکال ترغیب می کنند که تقویت رفتارهای ویِژگزینشه خودیاری و یادگیری می انجامد. هدف عمده اینروش افزایش یادگیری توان بخشی بیماران و پیشگیری از واپس روهای رشدی است.

۵. موسیقی و محرک :

در اینشیوه موسیقی برای تقویت حواس بینایی، لامسه شنوایی به کار می رود و معمولا ٌ با کار های خوشایندی همراه می شود تحریکهای شنوایی و لامسه را فراهم می کند. در مسائل ی در اینآموزش از نمایش برای هدایت عکس و تخیل بیماران مصرف شده است. اینروش ضمن داشتن کارایی در اصلاح بیمارانی که دچار نقیصه های حسی و حرکتی می باشند تاثیر بارزی در کاهش افسردگی اضطراب معلولین دارد.

۶. موسیقی و بازخورد زیستی :

در اینآموزش از موزیک برای تقویت پاسخهای فیزیولوژیک استفاده می کنند و موزیک را بازخوردهای زیستی بیماران همراه می نمایند پاسخهای مطلوب را در آنان ارتقا می دهند و به این ترتیب از ناراحتی های فیزیولوژیک می کاهند. برای مثال موسیقی را همراه با تنفس ریتمیک عمیق یا حرکات سیبک سازه در کاهش فشار خون، تنش های عضلانی، تشنجهای صرعی و دردهای میگرنی به کار گرفته اند.

۷. موسیقی کار های گروهی :

در اینروش بیماران در کار های گروهی موسیقایی مانند شنیدن، خواندن نواختن شرکت می کنند و رابطه مثبت بین افراد حس اصلاح ی افزایش می یابد متقابلاٌ حس ناشی از دیدها و بیماری های مانند افسردگی و اضطراب کاهش پیدا می کند. شرکت در کنسرتهای موزیک درخواست موسیقی اهای مورد علاقه اجرای موسیقی فی البداهه به طور گروهی و همین طور بحث های گروهی در مورد موسیقی و تاثیر مثبت این کار ها از عبارت مسائل ی است که گزارش شده است

/ 0 نظر / 52 بازدید